Admin login Payments User login Administrator Scripts Wordpress login Drupal Private console Email automation SQL command prompt
Matkapojat logo Kuljetukset Lahjakortit Uutiskirje
Matka-Agentit | Viro

Saarenmaan puutarhoja ja pioniunelmia

Saarenmaan puutarhoja ja pioniunelmia

Lähtöpäivät:

25.6. ja 29.6.2026

Matkan kesto:

3 yötä

Hinta:

Hinta alkaen 549€

Saarenmaan puutarhoja ja pioniunelmia

alk. 549 € /hlö
Varaa

Noudetaan uusimpia tietoja tulevista lähdöistä..

Matkan esittely

Kesäinen Viro on monipuolinen, lukemattomien erilaisten elämysten lomamaa. Pieniä kaupunkeja, kyliä, merimaisemia ja hiekkarantoja, maalaismaisemia, ohi vilahtavia kartanoita, kukkivia puutarhoja…kaikkea tätä löytyy myös tällä matkalla. Matkalla poiketaan ensin viehättävässä kotipuutarhassa mantereen puolella, jonka jälkeen keskitytään Viron suurimpaan saaren Saarenmaahan, sen pääkaupunkiin Kuressaareen ja saaren moniin upeisiin ja palkittuihin kotipuutarhoihin ja erilaisiin tiloihin. 


Lisäksi vieraillaan myös Saaremaa puukoolissa ihailemassa pioneja – ne loistavat kesä-heinäkuun vaihteessa runsaassa kukoistuksessaan. Ihailtavana onkin lukemattomia pionilajikkeita! Matkalla kävellään, edellyttäen normaalia kävelykuntoa. Bussi ei pääse aivan puutarhojen viereen, joten varaathan mukavat kävelykengät matkalle mukaan.


Kerää vähintään 10 hengen ryhmä - saatte 5 % alennusta matkan hinnasta/henkilö! 


Asiakaspalvelumme auttaa

Haluaisitko lisätietoa matkasta tai henkilökohtaista palvelua? Soita asiakaspalveluumme 09 2510 2080 tai lähetä sähköpostia myynti@matka-agentit.fi. Matka-asiantuntijamme auttavat sinua kaikissa matkaan liittyvissä kysymyksissä. 


Matka-Agentit on osa Matkapojat Oy:tä. Verkkovaraukset tehdään Matkapojat Oy:n varausjärjestelmästä.


Hyvitä matkasi päästöt helposti ja tee hyvää luonnolle!! 🌱🌱🌱🌱🌱

Tarjoamme sinulle vaivattoman tavan hyvittää matkasi hiilidioksidipäästöjä suojelemalla Suomen luontoa. Matkapoikien ja Luonnonperintösäätiön yhteisellä Luontoteolla autat sitomaan hiiltä, suojelet luonnon monimuotoisuutta ja edistät Suomen matkaa kohti hiilineutraaliutta.


Voit lisätä Luontoteko-hyvityksen kätevästi matkavarauksesi yhteydessä – me Matkapojat yhdessä Luonnonperintösäätiön kanssa huolehdimme käytännön järjestelyistä. Kiitos, että olet mukana rakentamassa vihreämpää tulevaisuutta! 🌿💚


Tämän matkan arvioitu hiilijalanjälki on 116 kg / matkustaja, jonka voit hyvittää lunastamalla 1  luontotekoa (3 € / teko).

Hintaan sisältyy

  • Laivamatkat Helsinki-Tallinna-Helsinki Viking Linella kansipaikalla
  • Matkaohjelman mukaiset bussikuljetukset virolaisella tilausajobussilla
  • Lauttamatkat mantereen ja Saarenmaan välillä (Virtsu–Kuivastu–Virtsu)
  • 3 yön majoitus hotelli Arabella ***- / hotelli Asa Spa ***
  • Spa-osaston ja kuntosalin käyttö (Asa Spa:n varanneille)
  • Hotelliaamiaiset, 4 lounasta, joista yksi kevyempi
  • Matkaohjelman mukaiset retket ja tutustumiskäynnit
  • Suomenkielisen oppaan palvelut kuljetuksilla ja retkillä

Aikataulu (lento/laiva)

Laiva-aikataulut

Helsinki, Katajanokka

Tallinna, A-terminaali

Helsinki Tallinna Viking Line
10:30 13:15 Viking Cinderella
18:00 15:30 Viking XPRS (25.6. lähdön paluu)
20:15 18:00 Viking XPRS (29.6. lähdön paluu)

Lisämaksulliset palvelut

Yhden hengen huone +110€ (Arabella)

Yhden hengen huone +180€ (Asa 29.6)

Yhden hengen huone +220€ (Asa 25.6)

Ateriat ja hytit laivalla

Matkaohjelma

1. päivä Helsinki-Tallinna-Saarenmaa, kaksi kotipuutarhaa

Laivamatka Helsingistä Tallinnaan klo 10.30–13.15. Viking Line lähtee Katajanokan terminaalista. Saapuminen Tallinnaan, jossa opas vastassa, ja lähtö bussilla kohti Virtsun lauttasatamaa. Matkalla pysähdytään Sauessa, jossa tutustuminen sympaattiseen Ave Vesken palkittuun kotipuutarhaan. Ave Vesken kotipuutarhan on pieni, ja sen kasvit ja puut ovat siististi hoidettu. Matkan varrella myös yhteinen lounas. Lauttamatka Virtsu-Kuivastu Muhun saarelle, josta matka jatkuu edelleen Saarenmaalle. Saarenmaalla vierailu nuoren puutarhurin ja floristin Markus Oeseljan kotipuutarhassa Reon kylässä. Markus perheineen on viidessä vuodessa rakentanut vanhalle maatilalle kokoelmapuutarhan, jossa on ihasteltavana yli 1000 lajia kasveja Baltiasta, muualta Euroopasta ja Amerikasta. Ensi kesään mennessä on valmistumassa myös uusi yrttitarha. Markus opastaa ja antaa vinkkejä pihanrakennukseen. Matka jatkuu kohti Kuressaarea, jossa majoittuminen hotelliin.

Ateriat: lounas

2. päivä Kuressaaren kierros, Saaremaan puukoolin pionit

Aamiainen hotellissa. Aamiaisen jälkeen lyhyempi yleinen tutustuminen Kuressaaren kaupunkiin: nähdään mm. Piispanlinna, kaunis Raatihuone, kunnostettu ranta-alue sekä yksi kaupungin puutarhoista. Päivän kohokohtana päästään ihailemaan pioniloistoa Saaremaan puukoolissa. Yleensä kesä- ja heinäkuun vaihteessa on pioniloiston huippuajankohta, jolloin ihailtavana on satoja eri pionilajeja. Nähdään sekä varhaisia, keskimyöhäisiä että myöhäisiä lajikkeita ja kuullaan pioneista yleisesti, kuten niiden kehittämisestä ja kasvatuspaikoista. Kasveja on myös mahdollisuus ostaa mukaan. Iltapäivällä vieraillaan vielä mielenkiintoisessa, kirjailija ja journalisti Vilma Raunisten palkitussa kotipuutarhassa. Neuvostoaikoina saatu tontti on saatu viehättäväksi hedelmätarhoineen ja kauniilla kukilla. Vilma Rauniste on kirjoittanut myös neljä kirjaa saarenmaalaisesta elämästä. Yhteinen lounas päivän aikana. Loppupäivä vapaata aikaa Kuressaaressa. Hotelli Asa Spa:ssa majoittuville huonehintaan sisältyy spa-osaston ja kuntosalin käyttö aukioloaikojen mukaan.

Ateriat: aamiainen ja lounas

3. päivä Lilian ja Mart Maastikun tila, Saadu ja Leedri

Aamiainen hotellissa. Päivän ohjelmassa aluksi vierailu Lilian ja Mart Maastikun tilalla Karalan kylässä. Maastikut ovat ostaneet ja kunnostaneet aikoinaan vanhan maatilan, jonne he ovat luoneet hienon ja persoonallisen puutarha-alueen. Heidän tilansa on saanut Viron presidentin myöntämän kauneimman maaseutukodin palkinnon! Paluumatkalla Kuressaareen vieraillaan vielä sekä palkitulla Saadun maatilalla että Leedrin tilalla, jossa valmistetaan erilaisia luomusiirappeja. Siirappeja voi ostaa kotiin mukaan. Bussimatkalla ohitetaan myös Tehumardin taistelukentät toisen maailmansodan ajalta sekä Saarenmaan kauneimmat rannat Mändjalassa. Lounas päivän aikana. Loppupäivä vapaata aikaa Kuressaaressa.

Ateriat: aamiainen ja lounas

4. päivä Tagapõllun tila, Saarenmaa-Tallinna-Helsinki

Aamiainen hotellissa, huoneiden luovutus ja paluumatka kohti Tallinnaa. Matkalla pysähdytään Tagapõllun tilan puutarhakeskuksessa Orissaaressa, joka on ollut Marjann ja Sven Peuckerin omistuksessa jo useita vuosia. Mahdollisuus ostaa tilalta kasveja mukaan. Tutustutaan tietysti samalla omistajaparin omaan hienoon kotipuutarhaan. Vierailun jälkeen lauttamatka mantereelle Kuivastusta Virtsuun. Matkalla kevyempi lounas. Ennen Tallinnaan saapumista, mikäli aikataulu sallii, mahdollisuus ostoksille joko Hortesen tai Kristiinen Puukoulu-myymälässä. Saapuminen Tallinnan satamaan, josta Viking XPRS paluumatka Tallinnasta Helsinkiin.

Ateriat: aamiainen ja kevyt lounas


Hotellit

Kartta

Tärkeää tietää

Kohdekuvaus ja matkaehdot


Yhdessä kohti vastuullisempaa matkailua


Matkapojat Oy on sitoutunut kehittämään toimintaansa entistäkin vastuullisemmaksi. Vastuullisen toiminnan kehittämisessä otamme mahdollisuuksien mukaan huomioon sekä ilmaston, ihmisten ja eläinten hyvinvoinnin, luonnon monimuotoisuuden vaalimisen, ihmisoikeudet sekä matkakohteiden kulttuuritekijät.

 

Matkapojat Oy:llä on matkanjärjestäjille myönnettävä globaali Travelife vastuullisuussertifikaatti sekä Business Finlandin myöntämä Sustainable Travel Finland (STF) merkin käyttöoikeus. Teemme nyt työtä askel askeleelta yhteistyökumppaniemme kanssa, jotta asiakkaamme saavat nauttia matkoistaan mahdollisimman vastuullisesti.


Kaikista päästöjen vähennystoimista huolimatta liikkuminen ja matkustaminen aiheuttaa aina jonkun verran kasvihuonekaasupäästöjä ympäristöön. Asiakkaillamme on nyt mahdollisuus hyvittää omasta matkastaan koituvat päästöt vapaaehtoisella päästöhyvitysmaksulla, jonka voi valita osaksi matkan lisäpalveluita. Matkapojat Oy tilittää lunastetut päästöhyvitysmaksut lyhentämättöminä Luonnonperintösäätiölle, jonka avulla suojellaan Suomen luontoa sekä lisätään Suomen metsien hiilinieluja, samalla tukien Suomen kansallisen hiilineutraaliustavoitteen saavuttamista.


Lisätietoa Matkapojat Oy:n vastuullisuustyöstä saat: www.matkapojat.fi/vastuullisuus

Kuva
Kuva

Muuta hakua

Lähtöpäivä
Lähtöpaikka
Aikuisia
Lapsia
Pv
Lähtö
Paluu
Matkakohde
Matkaväline
Hinnat alk.

Muita kiinnostavia kohteita

Kuva - muu kiinnostava kohde

Algarven maisemia ja puutarhoj

Koe luonnon monimuotoisuutta, värien rikkautta ja tuoksujen kirjoa Atlantin rannikolla. Portugalin etelärannikko, Algarve, on tunnettu aurinkoisista rannoistaan ja idyllisistä kalastajakylistään – mutta tällä alueella on myös ainutlaatuinen puutarha- ja maisemakulttuuri, joka kiehtoo niin kasvien ystäviä, kuin tavallisia estetiikan etsijöitä.

Lue lisää
Kuva - muu kiinnostava kohde

Latvian kukkaloistoa

Sigulda sijaitsee Latviassa Gauja-joen laaksossa kansallispuiston alueella ja kauniin, vaihtelevan maastonsa ansiosta tätä liiviläisaluetta kutsutaan myös Latvian Sveitsiksi. Siguldan taimimarkkinoilla paikalliset myyvät perennojen taimia, siemeniä, puun taimia ja pensaita.

Lue lisää
Kuva - muu kiinnostava kohde

Pärnumaan puutarhat

Kesäinen Viro on monipuolinen, lukemattomien erilaisten elämysten lomamaa. Keskikesällä eteläisen naapurimaamme lukuisat puutarhat loistavat runsaimmillaan, ja inspiraatiota alan harrastajille tai muuten vaan puutarhojen estetiikan ihailijoille löytyy Pärnumaalta. Matkalla päästään ihailemaan Viron kauneimpia, Veeristen ja Lepiu-Mardin kotipuutarhoja, sekä tutustutaan mielenkiintoiseen Kiisamaan perhostilaan, jossa voi nähdä jopa yli 200 erilaista perhoslajiketta.

Lue lisää
Kuva - muu kiinnostava kohde

Kesäinen Saarenmaa

Koe kesäisen Viron suurin saari, Saarenmaa! Matka alkaa Finnairin suoralla reittilennolla Helsingistä Kuressaareen. Matkalla tutustutaan kauniiseen Saarenmaahan, josta jo Georg Ots lauloi aikoinaan Saarenmaan valssissa. Kuten laulussa sanotaan, kesällä saari on kauneimmillaan, ja matkalla nähdään kesäisten maisemien lisäksi myös Saarenmaan nähtävyyksiä: tutustutaan pääkaupunki Kuressaareen sekä tehdään kierros läntisellä Saarenmaalla. Matkan päätteeksi aikaa jää myös rentoutumiseen Kuressaaressa, jossa voi nauttia kesäisen kaupungin lomatunnelmasta sekä hotellin spa-osastosta.

Lue lisää
Login Payments User login Administrator Scripts Wordpress login Drupal Private console Email automation SQL command prompt