23.4. ja 10.9.2023
5 päivää
Hinta alkaen 1499€
Pohjois-Irlanti valloittaa matkailijan vieraanvaraisuudellaan ja vaihtelevalla luonnollaan. Koe Giant's Causewayn rannikko jyrkkine kallioineen ja Belfastin mielenkiintoinen kaupunki, Titanic-näyttelyä unohtamatta! Tällä matkalla Game of Thrones -sarjaa seuranneet pääsevät tutustumaan sarjan kuvauspaikkoihin.
Vierailun aikana päästään näkemään kulissien taakse ja tutustumaan sarjan eri vaiheiden kuvaamiseen, uskomattomiin lavasteisiin ja asusteisiin. Näemme henkeäsalpaavia visuaalisia tehosteita ja interaktiivisia kokemuksia, jotka herättävät Westerosin tarinan henkiin.
Koko päivän kestävä retki vie meidät Pohjois-Irlannin dramaattiselle
Pohjoisrannikolle
ja sen laaksoihin. Päivän aikana pysähdytään useilla Game of
Thrones-sarjan kuvauspaikoilla. Suomenkielisen oppaan lisäksi retkellä
on mukana Game of Thrones -sarjoissa olleita avustajia, jotka kertovat
omista huikeista kokemuksistaan sarjan kuvauksissa.
Bussimatkan aikana katsotaan Game of Thrones -sarjaa ja opas kertoo
eri kohtauksien kuvausvaiheita hetki hetkeltä. Retken aikana näemme
salaperäisen Dark Hedge -kuninkaantien, pysähdymme Ballintoyn satamaan
sekä tutustumme Dragonstone-rantaan. Näemme myös Cushendin Caves
-luolan, jossa
Melisandre synnytti pimeän hengen. Pysähdymme myös Carnloughissa, joka
on tuttu Braavosin kanaalista.
Talvi on tulossa! -kierros vierailee paikoissa, jotka yhdistetään
Starkin
sukuun sarjan ensimmäisissä kausissa. Vierailemme Inch Abbeylla,
raunioituvalla 1300-luvun luostarilla, jossa Catelyn ja Robb kuulevat
kauheita
uutisia Kuninkaansatamasta. Täällä Robb Starkin miehet vannovat hännelle
uskollisuutta Pohjoisen kuninkaana. Kohteena on myös Old Castle Ward,
1700-luvun tornitalo ja tallipiha, joka on
alkuperäinen Talvivaara ensimmäisellä tuotantokaudella. Lähettyvillä on
Strangford Lough -järven metsäset rannat, jossa on 1600-luvun vanha
torni. Se
toimi yhtenä Walder Freyn kaksosena sekä Robbin leirinä Jokimailla.
Vaellamme myös Tollymore Forest -metsän hurmaavissa syvyyksissä. Ne ovat
tuttuja Muurin pohjoisella puolella sijaitsevista metsistä sekä
Wolfswoods
-metsästä, josta Starkit löysivät kuolleen hurjasuden ja sen pennut.
Noin 270 000 asukkaan Belfast on Pohjois-Irlannin pääkaupunki, jonka
läpi virtaa Lagan-joki. Belfast on tunnettu laivanrakennuskaupunkina,
myös Titanic rakennettiin aikanaan täällä. Kaupunkikierroksen aikana
tutustumme Viktorian aikaisiin kaupunkitaloihin ja kortteleihin, H&W
laivatelakka-alueeseen, Laganside-rantaan sekä Länsi-Belfastin
katolisiin ja protestanttisiin alueisiin, joiden keskellä elämä on jo
rauhoittunut. Alueella on kuitenkin vielä seinämaalauksia, jotka
kertovat alueen vaikeista ajoista ja historiasta. Tutustumme
Titanic-näyttelyyn, joka avattiin Belfastiin tasan 100 vuotta laivan
traagisen uppoamisen jälkeen. Näyttelyssä kuvataan yksityiskohtaisesti,
uusinta teknologiaa käyttäen, maailman kuuluisimman aluksen
rakentaminen, neitsytmatka ja uppoaminen.
Tämäkin matka lennetään Finnairin suorilla reittilennoilla, joten saat matkastasi Finnair Plus -pisteitä.
Muista ilmoittaa Finnair
Plus -korttinumerosi matkavarauksesi yhteydessä.
Pidätämme oikeudet muutoksiin.
Onko sinulla oma ryhmä, jonka kanssa haluaisit lähteä matkaan? Tiesithän, että Matkapojat palvelee kaiken kokoisia ryhmiä ja räätälöi sinulle ja ryhmällesi sopivat matkapaketit. Ammattitaitoiset myyntivirkailijamme tavoitat numerosta 010 2323 200 tai ryhmat@matkapojat.fi. Voit halutessasi pyytää myös suoraan tarjouksen tai jättää soittopyynnön.
Helsinki - Dublin | 08:15 - 09:30 |
Dublin - Helsinki | 18:05 - 23:05 |
Yhden hengen huone alk. 180 €
Finnairin lento lähtee Helsingistä klo 08:15 kohti Dublinia, jonne
saavumme klo 09:30 paikallista aikaa. Suomenkielinen opas ja bussi ovat
vastassa Dublinin lentokentällä. Lähdemme kohti Pohjois-Irlannin pääkaupunkia
Belfastia, jonne on matkaa vajaa pari tuntia. Matkan varrella vierailemme Game of Thrones-sarjan studiolla jossa nautimme myös lounaan. Studiovierailun aikana näemme kulissien
taakse ja tutustumme sarjan eri vaiheiden kuvaamiseen, uskomattomiin lavasteisiin ja asusteisiin. Näemme henkeäsalpaavia
visuaalisia tehosteita ja interaktiivisia kokemuksia, jotka herättävät
Westerosin tarinan henkiin. Studiovierailun jälkeen matka jatkuu Belfastiin jossa majoittuminen hotelliin. Loppupäivä on vapaa. Päivän ajomatka n. 170 km.
Aamiaisen jälkeen lähdemme tutustumaan Game of Thrones -sarjan kuvauspaikkoihin.
Tämä koko päivän kestävä retki vie meidät Pohjois-Irlannin dramaattiselle Pohjoisrannikolle ja sen laaksoihin. Päivän aikana pysähdymme useilla sarjan kuvauspaikoilla. Suomenkielisen oppaan lisäksi mukana on tv-sarjan kuvauksissa mukana olleita avustajia, jotka kertovat omista huikeista kokemuksistaan. Bussimatkan aikana katsotaan tietysti Game of Thrones -sarjaa ja opas kertoo eri kohtausten kuvausvaiheista hetki hetkeltä. Halukkaat voivat myös pukeutua Pyken saari-kohtausten rooliasusteisiin. Kuollut ei koskaan kuole!
Ensimmäisena aamulla näemme salaperäisen Dark Hedge -kuninkaantien, jota pitkin Arya ja
Gendry pakenivat Kuninkaansatamasta. Pysähdymme myös Ballintoyn satamassa. Täällä Theon tuli maihin Pyke Island -saarikohtauksessa. Tällä paikalla Theon ja Euron myös uudestisyntyvät Hukkuneen Jumalan
uskoon. Tutustumme Dragonstone-rantaan, jossa Ser Davos pyytää Salladhor
Saanin apua Blackwater Bayn taisteluun. Tältä rannalta Gendry lähtee soutuveneellä pakomatkalle Dragonstonesta.
Yhteinen lounas nautitaan viehättävässä Fullerton Arms pubissa.
Lounaan jälkeen matka jatkuu mahtaville Giant’s Causeway- Jättiläisen portaille
Antrimin rannikolla. Jättiläisen portaat ovat luonnonmuodostelma erikoisia kuusikulmaisia
basalttikiviä, joiden uskotaan jähmettyneen aikoinaan merenalaisen tulivuoren
purkauksessa. Tarun
mukaan paikka on Fionn mac Cumhaill nimisen jättiläisen rakentama.
Iltapäivän aikana pysädymme Cushendin Caves -luolassa, jossa
Melisandre synnytti pimeän hengen ja Carnloughissa, joka on tuttu Braavosin kanaalista. Tätä kanaalia
pitkin Arya pakeni Waif:n hyökkäystä. Belfastiin palataan noin klo 17:30. Ilta on pitkän retkipäivän jälkeen vapaa.
Aamiaisen jälkeen lähdemme jälleen tutustumaan Game of Thrones -sarjan kuvauspaikkoihin. Retkellä on mukana suomenkielinen opas. Talvi on tulossa! -kierros vierailee paikoissa, jotka yhdistetään Starkin
sukuun sarjan ensimmäisissä kausissa. Päivän ensimmäinen käyntikohde on Inch Abbey,
raunioituva 1300-luvun luostari, jossa Catelyn ja Robb kuulevat kauheita
uutisia Kuninkaansatamasta. Täällä Robb Starkin miehet vannovat hännelle
uskollisuutta Pohjoisen kuninkaana. Jos haluaa virittäytyä Pohjoisen tunnelmaan,
voi hyödyntää bussin tavaratilasta löytyviä Pohjoisen viittoja, miekkoja
sekä Starkin perheen lippuja.
Lähistöllä on Old Castle Ward, 1700-luvun tornitalo ja tallipiha, joka on alkuperäinen Talvivaara Game of Thronesin ensimmäisellä tuotantokaudella. Strangford Lough -järven metsäisellä rannalla on 1600-luvun vanha torni, joka toimi yhtenä Walder Freyn kaksosena sekä Robbin leirinä Jokimailla. Täällä teemme aamulla 3 kilometrin mittaisen vaelluksen ja tutustumme tuttuihin maisemiin.
Päivän aikana nautitaan yhteinen lounas.
Lounaan jälkeen vaelletaan Tollymore Forest -metsän hurmaavissa syvyyksissä. Tämä metsä on tuttu Muurin pohjoisen puolen metsänä sekä Wolfswoods
-metsänä, josta Starkit löytävät kuolleen hurjasuden ja sen pennut. Takaisin Belfastiin saavutaan noin klo 17:30 ja ilta on jälleen vapaa.
Irlantilainen aamiainen
hotellissa. Aamiaisen jälkeen lähdemme tutustumaan Belfastiin kaupunkierroksen
aikana ja vierailemme kuuluisassa Titanic Belfast -näyttelyssä.
Belfast on Pohjois-Irlannin pääkaupunki. Nimi Béal Feirste on iiriä ja tarkoittaa suomeksi "tulvajoen suu satamassa meren äärellä". Kaupungin läpi virtaa Lagan- joki. Belfastissa on n. 288 000 asukasta. Belfast on tunnettu mm. laivanrakennus-kaupunkina. Surullisenkuuluisa Titanic rakennettiin täällä. Kaupunkierroksen aikana tutustumme Viktorian aikaisiin kaupunkitaloihin ja kortteleihin sekä H&W laivatelakka-alueeseen, jossa aikoinaan rakennettiin kuuluisa, mutta tuhoon tuomittu Titannic-alus. Näemme Laganside -rannan sekä Länsi-Belfastin katoliset ja protestanttiset alueet, joiden kesken elämä on jo rauhoittunut. Alueella on kuitenkin vielä seinämaalauksia, jotka kertovat alueiden vaikeista ajoista ja historiasta. Lisäksi näemme monia mielenkiintoisia rakennuksia, mm. The Crown baarin, The Waterfront teatterin, Stormontin ja Belfastin oopperatalon. Tutustumme myös ns. Titanic Quarter -kortteleihin, joissa Titanic ja muut Harland & Wolff -laivatelakan kuuluiset alukset saivat alkunsa.
Kaikenkaikkiaan Belfast on, surullisesta maineestaan huolimatta, ihastuttava ja mielenkiintoinen kaupunki täynnä ystävällisiä ihmisiä. Kaupungissa vierailu voi herättää vierailijassa ristiriitaisia ajatuksia, mutta myös elämyksiä, joita vain Belfast voi tarjota.
Kaupunkierroksen aikana tutustumme maailman
suurimpaan Titanic -näyttelyyn.
Tasan 100 vuotta traagisen Titanicin uppoamisen jälkeen v.2012 Belfastiin avattiin maailman suurin Titanic -näyttely. Näyttelyssä kuvataan yksityiskohtaisesti, uusinta teknologiaa käyttäen, miten maailman kuuluisin alus oli rakennettu, neitsytmatka ja traaginen uppoaminen. Titanic Belfast -näyttely sijaitsee kuudessa eri kerroksessa ja gallerioissa, joissa jokaisessa on yksityiskohtaiset kuvaukset Titanicin eri vaiheista. Titanic-aluksen malliin rakennetusta näyttelystä on erinomaiset näkymät vieressä sijaitsevalle telakalle, jossa alkuperäinen Titanic alus rakennettiin. Täältä näkyy myös Lagan-joki, josta alus lähti ensimmäiselle ja viimeiselle neitsytmatkalleen. Keskuksessa on ravintoloita ja myymälä, josta voi ostaa Titanic aiheisia matkamuistoja.
Titanic-keskuksen jälkeen nautimme yhteisen lounaan, jonka jälkeen loppupäivä on vapaa kaupunkiin
tutustumiselle.
Irlantilainen aamiainen hotellissa. Aamiaisen jälkeen luovutamme huoneet, pakkaamme matkatavarat bussiin ja lähdemme kohti Dublinia.
Dubliniin saavuttuamme teemme kaupunkikierroksen jonka aikana tutustumme kaupungin mielenkiintoiseen historiaan ja vilkkaaseen nykypäivään. Kierroksen aikana nähdään mm. pääkatu O’Connell Street, jonka varrella on Spire of Dublin monumentti sekä GPO pääpostitalo, joka aikoinaan toimi Irlannin itsenäisyystaistelujen keskuspaikkana. Dublinin loisteliaat Yrjöjen aikaiset korttelit ja St. Stephen’s Green ja Phoenix Park puistot muistuttavat Dublinin loisteliaasta 1700-luvusta ja uudet, modernit rakennukset tämän päivän vilkkaasta pääkaupungista. Kaupunkikierroksen jälkeen nautitaan yhteinen lounas jonka jälkeen hetki aikaa tutustua Dubliniin omatoimisesti ja tehdä ostoksia.
Iltapäivällä kuljetus Dublinin lentokentälle,
josta Finnairin paluulento Helsinkiin lähtee klo 18:05. Helsinkiin saavutaan klo 23:05.
Holiday Inn Belfast sijaitsee hyvien liikenneyhteyksien varrella sekä lähellä Ulster Hallia, Grand Opera Housea ja Victoria aukion ostoskeskusta.
Tämä moderni 4 tähden hotelli on remontoitu äskettäin. Avoin sisääntuloaula-konsepti mahdollistaa tilan monikäyttöisyyden hotellivieraille, jotka haluavat aterioida, nauttia Starbucksin kahvista ja baarin antimista. Hotelliasiakkaiden käytettävissä on kuntosali sekä ilmainen WiFi.